Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
32
Utgivningsdatum
2024-04-11
Förlag
Idus Förlag
Illustratör/Fotograf
Alexander Lundahl
Dimensioner
228 x 175 x 8 mm
Vikt
227 g
SAB
Ug,u
ISBN
9789180922425

BU! Rysliga djur

(3 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2024-04-11
144
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Spökhajar, vampyrfladdermöss och ZOMBIEMYROR - visste du att det finns livs levande djur här på vår planet som faktiskt är ganska kusliga?

Vissa fiskar nere i havet ser ut som otäcka MONSTER, medan vissa ödlor sprutar blod ur ÖGONEN ...

Häng med när vi kikar på några av världens rysligaste djur!

BU!

Mycket bra säger BTJ

"[...] Sara Åhlström tilltalar läsaren direkt och har mycket humor i sitt skrivande, samtidigt som hon lyckas presentera intressant fakta. Hon gör varje djur till en egen karaktär med egna namn, vilket får ämnet att kännas lite mindre läskigt och mer levande. Med få och enkla meningar ger författaren en introduktion och presentation av de olika djuren, och här finns även utrymme för att fortsätta lära sig mer efteråt. Alexander Lundahls illustrationer är färgglada och har en serie liknande känsla, som passar väldigt bra ihop med Åhlströms text. Även här har man tänkt på de yngsta läsarna, och illustrationerna hjälper till att få det hela att kännas mindre läskigt. Illustrationerna av djuren har dessutom varsin pratbubbla, vilket förstärker känslan av att djuren är sina egna karaktärer. Åhlström och Lundahl har skrivit flera andra faktaböcker om djur tillsammans Slem! Slemmiga djur (2022) och Wow! Vår coola planet (2023) och det märks att det är ett välfungerande samarbete."

Lektör Christine Lundgren, BTJ-häfte 12, 2024.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. BU! Rysliga djur
  2. +
  3. Spökhuset

De som köpt den här boken har ofta också köpt Spökhuset av Sara Åhlström (inbunden).

Köp båda 2 för 333 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av BU! Rysliga djur. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Intressanta och rysliga fakta för barn.
    @karinaskerinforfattare, 5 augusti 2024

    För barn som gillar monster, spöken, djur och fakta så vill jag tipsa om Bu! Rysliga djur med text av Sara Åhlström och illustrationer av Alexander Lundahl, boken är utgiven av Idus förlag 2024. I boken finns spännande, intressanta, rysliga och nästan ofattbara fakta om djur i världen som ser ut eller beter sig som monster, spöken, aliens och zombies. Visste ni att det finns en zombiemyra? Eller att den japanska spindelkrabban kan bli fyra meter lång från klospets till klospets? Visste ni att... Läs hela recensionen

  2. 4+ av 5
    Bokdjungeln , 18 maj 2024

    Nu har vi läst denna bok några gånger och tjejerna (snart 3 & 4år) tycker att den är både spännande men också lite läskig. Det är lite skönt att det kommer ett gulligt litet djur som bryter av mitt i allt.
    Eftersom mina barn är relativt små så upplever jag att jag behöver göra om texten lite så de förstår mer då den emellanåt kan upplevas lite för svår för en 3åring. Men detta är så klart individuellt beroende på barnets språkutveckling och ålder. Men boken är bra och just nu är den en favorit här hemma.

  3. Mysryslig med lättillgänglig fakta för målgruppen
    Marias bokhylla, 6 maj 2024

    Sexåringarna tycker: "Finns det såna här på riktigt, mamma? Kan du googla sen?" sa sexåringarna rakt igenom boken och tyckte väldigt mycket om att bli förskräckta över de läskiga djuren (som ändå ser ganska trevliga ut i den här boken). Det är sådär mysrysligt att få förfäras över sådant som är ofarligt medan man sitter i soffan, men de är överens om att vi inte ska bada på havets botten så vi slipper djuphavsmarulkar eller jättekrabbor.

    Nioåringen tycker: Nioåringen är nog mer inne ... Läs hela recensionen

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Sara Åhlström