Dirt Town (inbunden)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
320
Utgivningsdatum
2024-03-11
Förlag
Modernista
Översättare
Villemo Linngård Oksanen
Originaltitel
Dirt Town
Dimensioner
218 x 145 x 23 mm
Vikt
481 g
SAB
Hceer.01
ISBN
9789180940863

Dirt Town

(2 röster)
Inbunden,  Svenska, 2024-03-11
249
Billigast på PriceRunner
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
CWA-vinnande kriminaldebut om ett australiskt småstadsdrama

»Dirt Town är det bästa jag har läst i år« Lotta Olsson, DN

»Harley Scrivenors kriminalroman är en imponerande debut som förflyttar läsaren till den dammiga småstaden och får klaustrofobin att börja klia i kroppen.« Maria Näslund, Göteborgs-Posten

»Dirt Town får ett toppbetyg!« Frue S

En tryckande fredagseftermiddag i småstaden Durton - som av stadens barn fått smeknamnet Dirt Town - lämnar de bästa vännerna Ronnie och Esther skolan tillsammans. Tolvåriga Esther kommer aldrig hem. Ronnie bestämmer sig för att till varje pris hitta henne. Hon har en plan, och Lewis ska hjälpa henne. Esther kan bara inte vara död, det vägrar hon tro.
Kriminalinspektör Sarah Michaels vet däremot vad folk är kapabla till. Hon vet att människor i svaga ögonblick kan drivas till att göra saker de inte trodde var möjliga. Även Lewis tror att Esther kan vara död. Men han kan inte berätta vad han såg den där eftermiddagen vid floden utan att avslöja sin egen hemlighet.
I översättning av Villemo Linngård Oksanen.

HAYLEY SCRIVENOR är en australisk spänningsförfattare vars debutroman Dirt Town blev en omedelbar USA Today bestseller, toppade försäljningslistorna i Australien och tilldelades 2023 CWA John Creasey Dagger för Årets bästa debut.

»Dirt Town är en bok jag inte kommer glömma i första taget! Rekommenderas varmt!« Trettiosidor

»En stark debut.« Kerstin Bergman, Borås tidning

»En av årets bästa kriminalromaner!« Kicki Bokmal
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Dirt Town
  2. +
  3. Din tid kommer

De som köpt den här boken har ofta också köpt Din tid kommer av Carl-Johan Vallgren (inbunden).

Köp båda 2 för 438 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Hayley Scrivenor

  • Dirt Creek

    Hayley Scrivenor

    Who's lying about what happened at Dirt Creek? "Blends a taut psychological thriller with a suspenseful police procedural...Fans of Liane Moriarty and Jane Harper won't want to miss this page-turner." - Publishers Weekly, starred review ...

  • Dinge, die wir brennen sahen

    Hayley Scrivenor

    Ein sengend heißer Freitagnachmittag in Durton, einer Kleinstadt im ländlichen Australien: Ronnie und Esther, beste Freundinnen, fahren gemeinsam nach der Schule nach Hause - doch nur Ronnie kommt schließlich dort an. Die zwölfjährige Esther bleib...