-
Att hamna mitt i ett sammanhang!
GW (Sthlm),
7 september 2023
Presidentens Hatt är en bok som gör att man hamnar mitt i dess sammanhang. Franska miljöer när de skildras som bäst med ett persongalleri där man omgående lär känna huvudpersonen; detta är en feel good-bok som är så lättläst och medryckande att det faktiskt går att läsa den hur snabbt eller hur långsamt som helst, utan att man tappar geist eller energi.
Bravo! Jag har läst några andra av Laurains böcker men de når inte samma höjder av välbefinnande.
-
En liten läsvärd pärla - så fransk!
En bok jag först läste på franska och blev så förtjust i att jag ville dela den med både svenska och engelska vänner och fann att den var utmärkt översatt till både engelska och svenska. Vi har läst den i studiecirkel och konstaterat att boken, trots att den är liten, förmedlar mycket om det franska samhället och fransk kultur och politik och dessutom är historien djupt mänsklig och engagerande. Varma rekommendationer!
-
En underbar liten pärla
Lågmäld men njutbar, spännande o tänkvärd berättelse om hur en hatt kan påverka människor liv. Intressant skriven,som flera små noveller med en gemensam nämnare o röd tråd. Upplösningen är oväntad o finurlig.
Kan varmt rekommenderas
-
En katalysator
En liten bok, 200 sidor om en hatt som fungerar som en katalysator i livet för de personer som får hatten i sin ägo. Idén är rolig och boken var småmysig med flera "Ja, just det..." vid företeelser från 1986. Mycket mer än så finns inte att säga. Jag tillhör inte de som höjer boken till skyarna och jag kommer inte att läsa den fler gånger.
www.ewasundback.com
-
Rolig och tänkvärd
En klar favorit!
Presidentens hatt är en av de böcker som man inte vill ska ta slut. Den är både humoristisk och tänkvärd på samma gång.
Det enda jag inte tyckte om var epilogen, den skulle man för min del kunna ta bort helt.