Vatten : Om att värdera det ovärderliga (inbunden) Vatten : Om att värdera det ovärderliga
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
155
Utgivningsdatum
2019-03-22
Upplaga
1
Förlag
Fri Tanke Förlag
Medarbetare
Brodén, Karin (form) / Klum, Mattias Alexandrov (foto)
Dimensioner
253 x 253 x 20 mm
Vikt
1028 g
SAB
Ubb
ISBN
9789187935800

Vatten : Om att värdera det ovärderliga

(1 röst)
Inbunden,  Svenska, 2019-03-22
39 239 Du sparar 200 kr!
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Vissa saker är så viktiga att det är nästan omöjligt att förstå hur viktiga de är. I Sverige har vatten blivit en ickefråga rent vatten kommer ur kranen och smutsigt vatten försvinner snabbt utom synhåll. Men det är inget vi kan ta för givet längre.

Vårt vatten hotas av många små och stora beslut varje dag. Vi behöver påminna oss om vattnets skönhet, skörhet och märkliga egenskaper.

Den här boken handlar om gäddornas ostoppbara hemlängtan och om ångestdämpade abborrar. Om smaken av vatten och om att se staden med vattenögon. Om hur vi kan ta bättre hand om toffeldjuren, som jobbar flitigt åt oss dag och natt.

Om att vattenmolekylerna är äldre än solen och att vi dricker samma vatten som dinosaurierna.

Bilderna i boken är fotograferade av Mattias A. Klum under Vattenresan , en turné med Svenskt Vatten genom Sverige för att öka medvetenheten om vattnets värde och behovet av att skydda det för framtida generationer.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Vatten : Om att värdera det ovärderliga
  2. +
  3. Vad är verkligt? : den olösta frågan om kvantfysikens mening

De som köpt den här boken har ofta också köpt Vad är verkligt? : den olösta frågan om kvantfy... av Adam Becker (inbunden).

Köp båda 2 för 78 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Anna Froster