De svenska maoisterna (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
207
Utgivningsdatum
2001-05-01
Förlag
Lindelöws bokförlag
Dimensioner
180 x 110 x 15 mm
Vikt
140 g
SAB
Kc.55,Ocgde
ISBN
9789188144485

De svenska maoisterna

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2001-05-01
89
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
De svenska magistern är en uppgörelse med 1970-talets politiska maoism. Många självkritiska röster om 70-talets bokstavsvänster, bland annat av Henning Mankell och Robert Aschberg. Vad förkastas och vad går att bygga vidare på?

Denna bok gavs första gången ut av Ordfront förlag 1997, då under namnet Maoisterna: En historia berättad av några som var med. Boken har nu i pocketversionen utökats med ett personregister och en lång analyserande intervju med Sven-Eric Liedman. Han sätter in rörelsen i sitt sammanhang och drar paralleller till dagens politiska alternativa rörelser.

Bokens författare Lars Åke Augustsson är också frilansjournalist, född 1949 i Bengtsfors i Dalsland. Gick med i den maoistiska rörelsen 1968. Reste i ett par omgångar till det då kommunistiska Albanien och skrev reportage därifrån. Lämnade maoismen 1978.

Stig Hansén, författare och frilansjournalist, född 1954 i Malmö. Blev medlem i Sveriges Kommunistiska Parti 1976. Varvade universitetsstudier med att arbeta i Oktoberbokhandeln, som chaufför på tvätterier, som truckförare. Flyttade 1977 till Göteborg och arbetade 1978-80 vid bandet på Volvo. Därefter började han skriva på heltid. Anställd på Gnistan 1981-82, medarbetade sedan fram till 1987.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. De svenska maoisterna
  2. +
  3. Sveriges långa historia : människor, makt och gudar under 14000 år

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sveriges långa historia : människor, makt och g... av Jonathan Lindström (inbunden).

Köp båda 2 för 188 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av De svenska maoisterna. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Lättläst men initierat
    Lennart Nylund, 28 april 2021

    Insiktsfull genomgång av två som var med. Om en rörelse som fick stort politiskt inflytande bland unga i Sverige under 1970-talet.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Lars Åke Augustsson