Vilse (kartonnage) Vilse
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
40
Utgivningsdatum
2020-03-12
Förlag
Speja Förlag
Illustratör/Fotograf
Ola Belin, Evalotta Belin
Dimensioner
270 x 217 x 10 mm
Vikt
384 g
SAB
Hcf
ISBN
9789188167491

Vilse

(5 röster)  |   Läs 4 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2020-03-12
79 119 Du sparar 40 kr!
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    99
Visa alla 1 format & utgåvor
- Har du kommit bort? undrar en tant som inte alls är mamma.

- Nej, det har jag inte, säger jag snabbt och går därifrån.

Det är väl inte jag som är borta heller! Jag vet precis var jag är.

Men mamma däremot. Hon måste ha kommit bort ...

Flora är i affären med mamma när mamma plötsligt är borta. Tänk om mamma redan åkt hem? Då kanske Flora får leva hela sitt liv här. Tur att Flora kan så mycket! Som att man måste ha mat och vatten för att överleva. Och en eld för att bli varm.

Vilse är ett underbart äventyr i mataffären. Häng med Flora när hon måste överleva i storköps-djungeln. Där det bakom varje hylla kan lura de galnaste faror och utmaningar
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Vilse
  2. +
  3. Det finns inga monster

De som köpt den här boken har ofta också köpt Det finns inga monster av Evalotta Belin, Ola Belin (inbunden).

Köp båda 2 för 158 kr

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Vilse. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Trevlig barnbok
    Kaffeläsaren, 10 september 2020

    Vilse handlar om Flora som följer med sin mamma till affären för att handla mat. Flora brukar vara den som hämtar grejerna och lägger i kundvagnen och mamma läser på listan. Flora springer och hämtar en vara men när hon kommer tillbaka så hittar hon inte sin mamma. Var är mamma? Plötsligt blir turen till affären ett riktigt äventyr.
    Det är en charmig och fantasifull berättelse om hur en tur till affären kan bli något helt annat än det som är tänkt. Hur ska man kunna hitta mat mitt ute i ... Läs hela recensionen

  2. Når inte riktigt ända fram..

    Flora följer med sin mamma till mataffären utan att veta att ett stundande äventyr väntar. Väl där hjälper Flora till som vanligt att hämta matvaror men plötsligt är mamma borta.
    Ska Flora behöva leva resten av sitt liv i mataffären? Hur ska hon göra för att hitta någonstans att bo i affären? Flora går in i överlevnadsmode för att förbereda sig för livet i mataffären.

    Stundvis upplever vi att boken framförallt passar för den vuxna publiken som högläser. Barnen har tyckt att ber... Läs hela recensionen

  3. Rolig och fantasifull
    @barnbokstips, 5 april 2020

    En rolig och fantasifull berättelse om att gå vilse i affären. Stilen påminner om Pija Lindenbaum och hennes böcker är favoriter här hemma. Vilse blev också en favorit direkt och vi har redan läst den flera gånger.

  4. Igenkännande barnbok

    Gustav 9 år:
    Boken om Flora som går vilse är ganska kul. Man har så mycket fantasi när man är liten. Hon vill handla en del saker som hennes mamma inte ska handla. Sen tappar hon bort sin mamma eller hon tycker att det är mamma som tappat bort henne. Överlevnad handlar det sedan om för Flora i affären men hon står still som hon lärt sig innan hon blir knasig. Det är fina bilder.

    Philip 7 år:
    Jag tycker att boken Vilse är rolig. Det är inte så svårt att tappa bort sin mamma. ... Läs hela recensionen

Visa alla 4 recensioner

Fler böcker av författarna