Uppdrag chefsscout : från Aidoo till Amoo (häftad)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
223
Utgivningsdatum
2021-11-17
Förlag
Idrottsförlaget
Dimensioner
235 x 175 x 23 mm
Vikt
750 g
SAB
Rbbaa
ISBN
9789188483294

Uppdrag chefsscout : från Aidoo till Amoo

Inbunden,  Svenska, 2021-11-17
301
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Mikael Hjelmberg kom till Hammarby 2013 och har sedan 2015 haft uppdraget som chefsscout. Joseph Aidoo, Odilon Kossounou, Neto Borges och Akinkunmi Amoo hör till spelarna som Micke upptäckt och följt hela vägen till att de burit Hammarbys tröja på Nya Söderstadion.

I boken skildrar Micke sina scoutresor i Europa, Afrika och Sydamerika och om spelet bakom de framgångsrika värvningarna. Det blir spännande möten med unga talanger, agenter och klubbägare i bland annat Ghana, Albanien och Brasilien.

Micke berättar också ingående om hur Hammarby utvecklats under hans snart tio år i klubben och om samarbetet med sportchefer och tränare som kommit och gått.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Uppdrag chefsscout : från Aidoo till Amoo
  2. +
  3. Tur och retur : min berättelse

De som köpt den här boken har ofta också köpt Tur och retur : min berättelse av Mats Sundin, Amy Stuart (inbunden).

Köp båda 2 för 550 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av författarna