Minas hus (inbunden)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
284
Utgivningsdatum
2020-10-05
Upplaga
1
Förlag
Strawberry Förlag
Översättare
Mia Ruthman, Karin Ruthman
Originaltitel
Blondehuset
Dimensioner
222 x 145 x 22 mm
Vikt
464 g
SAB
Hce
ISBN
9789189057388
Minas hus (inbunden)

Minas hus

(10 röster)  |  Läs 5 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2020-10-05
239
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 199 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Minas hus är en varm och humoristisk roman om kärlek, vänskap och om att livet alltid ger oss nya chanser bara vi är villiga att ta emot dem. I nästan hundra år har det vackra, vita huset på Strandveien varit en trygg hamn för sina invånare. Konstnären Mina har levt hela sitt liv där, men efter makens död känner hon sig alltmer ensam. En kväll knackar en okänd kvinna på dörren. Mina låter henne stanna, och snart fylls hennes barndomshem av en brokig skara människor som alla behöver någonstans att bo. Mellan dem växer en vänskap fram som ger dem modet att öppna upp sig för nya äventyr och ny kärlek.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Minas hus
  2. +
  3. Plåster för brustna hjärtan

De som köpt den här boken har ofta också köpt Plåster för brustna hjärtan av Heidi Bjørnes (inbunden).

Köp båda 2 för 478 kr

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Minas hus. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En härlig blandning av personligheter
    Kim M. Kimselius, 7 november 2020

    Minas hus av Heidi Bjørnes

    Mina är en härlig person som ställer upp för andra, öppnar upp sitt hus och är mån om att andra personer ska ha det bra. Allt började med att en enda kvinna knackar på dörren efter att Minas man har dött. Det känns tomt i det stora vita huset och Mina låter kvinnan stanna.

    En tidig lördagmorgon knackar brevbäraren på, halv sex på morgonen, för att lämna ett brev. Det regnar och han är genomblöt. Självklart blir han inbjuden och blir kvar i huset, s... Läs hela recensionen

  2. Mångfald av känslor
    millimys_books (Veberöd), 7 augusti 2020

    Det här är en debutbok, ursprungligen på norska, som är så mysig! En brokig skara människor möts och deras livsöden flätas på ett eller annat sätt samman genom Minas hus.

    Till att börja med kändes det som att det var många att hålla reda på, men med de färgstarka karaktärsbeskrivningarna går det bra att hålla isär dem. Däremot kommer jag som läsare inte in på livet hos dem -jag vill ha mer. Men jag får en mångfald vackra berättelser. Vilket samtidigt gör att boken håller ett relativ... Läs hela recensionen

  3. En varm och charmig feelgood
    veronicas_bok_bak_liv, 18 juli 2020

    I nästan hundra år har det vackra vita huset varit en trygg hamn för sina invånare. Konstnären Mina har bott här i hela sitt liv både som barn, med sitt livs kärlek och nu som änka. Hon öppnar sitt hem och fyller det med en brokig skara med människor. Huset fylls av vänskap, kärlek, äventyr och allt som hör livet till.

    Jag tycker att själva grundstoryn till boken är riktigt bra. Den är mysig och charmig. Jag tycker dock att den är rörig och jag har svårt att hålla koll på alla karak... Läs hela recensionen

  4. Mysig feelgood!
    Lollos bokhörna, 5 juli 2020

    Mina har bott länge i sitt hus och dit är alla välkomna! Och det är en brokig skara människor som har hamnat där av olika anledningar. Lillian har bott längst, 17 år. Hon kom dit för att fly undan sitt förflutna och blev sen kvar. Johan flyttade in när hans hus brann ner och Anna flyttade in när Mina berättar att hennes sjukdom blir värre och minnet sviktar. Det är några av de unika människor som boken handlar om.

    Det är en charmig och fin feelgood jag får läsa! En bok där vi får föl... Läs hela recensionen

  5. Mysig roman som får mig att må bra
    Kaffeläsaren, 17 juni 2020

    Mina har bott i sitt hus på Strandveien hela sitt liv. Sedan maken dog har Mina öppnat upp sitt hus för andra som behöver en plats att bo på och nu är det ett gäng kantstötta människor som har funnit en fin gemenskap tillsammans i huset. Det är ett härligt persongalleri som författaren bjuder oss på, jag gillar de olika karaktärerna som alla har sina egna egenheter och problem. Det är fint att följa den trevande starten när de börjar lära känna varandra och upptäcka att de för första gången i... Läs hela recensionen

Visa alla 5 recensioner

Fler böcker av Heidi Bjørnes

  • Plåster för brustna hjärtan

    Heidi Bjørnes

    Plåster för brustna hjärtan är en härlig, norsk feelgoodroman, fylld av medmänsklighet, humor och värme. I den fristående uppföljaren till Minas hus får vi återknyta bekantskapen med de färgstarka och älskade karaktärerna som visade att det aldrig...