Adopterad : en bok om Sveriges sista rasdebatt (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
197
Utgivningsdatum
2021-03-17
Förlag
Verbal Förlag
Dimensioner
210 x 135 x 15 mm
Vikt
220 g
SAB
Oabkba
ISBN
9789189155251
Adopterad : en bok om Sveriges sista rasdebatt (häftad)

Adopterad : en bok om Sveriges sista rasdebatt

(3 röster)
Häftad Svenska, 2021-03-17
199
  • Skickas inom 2-5 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Under 1960-talet rasar en adoptionsdebatt i Sverige. Debattörer från vänster till höger ser adoption som ett led i att öka mångfalden, medan myndigheterna varnar för "rasblandning".

Adopterad: En bok om Sveriges sista rasdebatt är berättelsen om hur de icke-vita utlandsadopterade lägger grunden till vår tids syn på ras, vithet och svenskhet. Från att Socialstyrelsen betraktar de utlandsadopterade som "främmande plantor" till att de blir symboler för mångfald. Idag kan till och med Sverigedemokraterna inkludera adopterade i svenskheten.

Författaren gör också nedslag i adoptionens tidiga historia, som när slavbarn transporterades till Sverige för att växa upp i adelsfamiljer.

Boken grundar sig på en analys av över 500 artiklar samt böcker, riksdagsdebatter och annat material. Tobias Hübinette (f. 1971) är verksam som lärare och forskare vid Karlstads universitet och har bland annat varit redaktör för antologin Ras och vithet (Studentlitteratur, 2017).
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Adopterad : en bok om Sveriges sista rasdebatt
  2. +
  3. Att skriva om svenskheten : studier i de svenska rasrelationerna speglade genom den icke-vita svenska litteraturen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Att skriva om svenskheten : studier i de svensk... av Tobias Hübinette (häftad).

Köp båda 2 för 385 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »