En fe på badhuset (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
36
Utgivningsdatum
2020-09-02
Förlag
Bokförlaget Trasten
Översättare
Sun-Kyoung Choi
Originalspråk
Koreanska
Illustratör/Fotograf
Baek Heena
Dimensioner
283 x 205 x 9 mm
Vikt
379 g
SAB
Hcf
ISBN
9789189175228

En fe på badhuset

(9 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2020-09-02
165
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    99
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    99
Visa alla 2 format & utgåvor
En fe på badhuset är en alldeles oemotståndlig bilderbok som handlar om en flicka som går till badhuset med sin lite stränga mamma. I bassängen träffar hon på en rundlagd gumma som utger sig för att vara en fe. De två leker i vattnet och fen visar en massa hemligheter. När flickan kommer hem från badhuset får hon hög feber och snuva, men på natten smyger sig badfen fram till henne och gör henne frisk.

Bokens stora behållning är de fantastiska lerfigurerna som Baek Heena omsorgsfullt byggt upp i miniatyrmiljöer och fotograferat av. Samspelet mellan flickan och den gamla tanten är alldeles underbart gestaltat.

Baek Heenas bildvärldar är originella, men väldigt tillgängliga. De öppnar dörren till det förunderliga och magiska och hon förnyar bilderboksmediet genom egna tekniker och konstnärliga lösningar.

Ur ALMA-juryns motivering: »Med utsökt känsla för material, miner och gestik iscensätter Baek Heenas filmiska bilderböcker berättelser om barns ensamhet, möten och gemenskap. I hennes suggestivt uppbyggda miniatyrvärldar blandas molnbullar och sorbetmånar, djur, badféer och människor. Dörren till det vidunderliga står alltid öppen. Det är sinnligt, skarpt och svindlande.«
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. En fe på badhuset
  2. +
  3. En livsfarlig lördag

De som köpt den här boken har ofta också köpt En livsfarlig lördag av Johanna Thydell, Sara Gimbergsson (inbunden).

Köp båda 2 för 290 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av En fe på badhuset. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fina bilder och barnvänlig story
    Kristin Wallgren, 8 mars 2022

    Denna boken har både väldigt fina bilder och en barnvänlig story som funkar väl på vår 5-åring. Annars brukar oftast grafiskt tilltalande/konstnärliga böcker ha en liten för vuxen story som inte är så kul för barnen, men denna är både fantasifull och lättläst utan långa textstycken.

  2. Läskiga bilder
    Emma Eklöf, 20 oktober 2020

    Boken är fin och tanken är god men två av bilderna på barnet som blir sjukt är läskiga tycker jag. Tänkte att jag var larvig så testade ge bort boken till förskolan men dom vägrade ta emot den. Dom sa att dom skulle drömma mardrömmar av den.. så nu har vi den hemma i bokhyllan men undviker den till varje pris.

  3. Fin bilderbok

    Philip 8 år:
    Vi har läst boken En fe på badhuset.Den handlar om en flicka som går på badhuset med sin mamma. De bor i ett Asiatiskt land. På badhuset brukar flickan få en drickyoghurt. I simhallen träffar flickan en tant. Hon är en fe och hon är helt naken. Hon verkar snäll. Det är lite äckligt när flickan blir förkyld för det är så mycket snor hon har i näsan. Bilderna är an... Läs hela recensionen

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Baek Heena