Åhus och Yngsjötraktens historia (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
320
Utgivningsdatum
2017-11-24
Förlag
Bokpro
Medarbetare
Polvall, Tomas (foto)
Dimensioner
248 x 176 x 25 mm
Vikt
1001 g
ISBN
9789189336728

Åhus och Yngsjötraktens historia

(6 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2017-11-24
276
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Helge å var under medeltiden en viktig transportled. Vid dess utlopp i Östersjön kunde man kontrollera trafiken på ån, och Åhus med dess borg blev en maktfaktor. När Åhus blev stad går inte att fastställa men då dominikanermunkarna uppförde sitt kloster vid 1200-talets mitt var staden etablerad. Några årtionden senare fanns Åhus utsatt på internationella sjökort - ett tecken på stadens betydelse som handelsplats. Faktum är att platsen redan på vikingatiden var centrum för handel och hantverk.

När Christian IV lade ner Åhus som stad 1617, i samband med att Kristianstad byggdes, förlorade den sin betydelse helt men blommar åter upp två hundra år senare. Järnvägen förvandlade Åhus till en attraktiv badort, och i hundra år har brännvinsframställningen haft en framträdande plats och även gjort orten internationellt välkänd.

Kenth Olsson är historiker och utbildningschef i Kristianstads kommun.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Åhus och Yngsjötraktens historia
  2. +
  3. Korta kapitel ur Kristianstadsbygdens historia

De som köpt den här boken har ofta också köpt Korta kapitel ur Kristianstadsbygdens historia av Kenth Olsson (inbunden).

Köp båda 2 för 545 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Åhus och Yngsjötraktens historia. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Nöjd läsare
    Krister Book, 4 juli 2023

    För en inflyttad - även om det är några år sedan - intressant läsning.
    Handlar om både kungligt och "vanligt" folk. Förbrytare och hederliga.
    Intressant att få reda på både om människor, orter, miljö.
    Det man hört/läst som rykten tidigare, kan du förklaras och förstås.
    Förklaring till varför orter heter som de gör

    Känner till författaren sedan tidigare så jag vet att jag kan lita på innehållet.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Kenth Olsson