Plats i staden : Göteborgs judiska artonhundratal (inbunden)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
434
Utgivningsdatum
2023-09-04
Upplaga
1
Förlag
Bokförlaget Korpen
Dimensioner
225 x 150 x 40 mm
Vikt
856 g
SAB
Koafh-cz Göteborg,Ncbi
ISBN
9789189401693

Plats i staden : Göteborgs judiska artonhundratal

Inbunden,  Svenska, 2023-09-04
319
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Hur kan människor leva tillsammans i en stad även med skillnader vad gäller geografiskt ursprung, traditioner och religion? Göteborg har ända sedan grundandet varit en mångkulturell stad och i historieskrivningen brukar holla ndarna som byggde staden, de många tyska köpmännen och de brittiska entreprenörerna nämnas.

Men Göteborg har också en lång och innehållsrik judisk historia, inte minst under 1800-talet då judar var högst delaktiga i stadens ekonomiska, kulturella och politiska liv. Plats i staden lyfter fram en för många okänd berättelse om judisk invandring och integration i staden. Frågor om relationer mellan invandrare och mottagarsamhälle är i dag aktuellare än någonsin.

Den judiska invandringen till Sverige har pågått under olika historiska skeden och har också nästan alltid mött motstånd, ibland med uppenbart främlingsfientliga argument. Boken bidrar med historiska perspektiv på frågor som är aktuella även i vår samtid.

I tjugo kortare och längre kapitel belyses såväl judisk, Göteborgs som 1800-talets historia.

Medverkar gör Karin Brygger, Jens Carlesson Magalhaes, Jan Christensen, Kenneth Hermele, Daniel Leviathan, Aviva Scheiman samt Pia Lundqvist som är bokens redaktör.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Plats i staden : Göteborgs judiska artonhundratal
  2. +
  3. Historien om Norrland. Dimmans land : från istid till hungerår

De som köpt den här boken har ofta också köpt Historien om Norrland. Dimmans land : från isti... av Robin Olovsson (inbunden).

Köp båda 2 för 558 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »