Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
224
Utgivningsdatum
2022-12-31
Förlag
The Sublunar Society
Dimensioner
210 x 135 x 14 mm
Vikt
323 g
SAB
Hc
ISBN
9789189518056

Pengar

Häftad,  Svenska, 2022-12-31
199
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 11 format & utgåvor
Victoria Benedictsson (1850-88) var en svensk författare och dramatiker som lät publicera sig under pseudonymen Ernst Ahlgren. Trots den korta tid som hennes författargärning omfattade anses hon som en av de främsta bland 1880-talets realistiska författare.

Benedictssons debutroman Pengar (1885) handlar om en ung, omogen flicka som övertalas att gifta sig med en betydligt äldre, förmögen godsägare. Benedictsson angriper dåtidens kvinnosyn och de äktenskapslagar som var rådande. Inspiration till verket hämtade hon bl.a. från sitt eget liv - med krossade konstnärsdrömmar och ett katastrofalt äktenskap med en betydligt äldre man.

Pengar har kommit att uppfattas som banbrytande för sin tid och anses tillsammans med Strindbergs Röda rummet vara en av den svenska litteraturens första moderna romaner. Benedictsson fick härvid sitt stora genombrott och Pengar är än idag det mest lästa av hennes verk.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Pengar
  2. +
  3. Fjärilsvägen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Fjärilsvägen av Patrik Lundberg (pocket).

Köp båda 2 för 298 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Victoria Benedictsson