Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Silverfallen (del 2)
Antal sidor
350
Utgivningsdatum
2024-05-13
Förlag
Lovereads
Dimensioner
225 x 145 x 30 mm
Vikt
460 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789189589230

När blåklinten blommar

(5 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2024-05-13
217
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
När blåklinten blommar är andra delen i Amanda Hellbergs populära romance-serie Silverfallen där Nora Roberts möter Desperate Housewives - i Skövde.

Våren är i full blom när Nadja och hennes tre närmaste vänner träffas för middag, vin och lite boksnack. Men Nadja är inte sig själv, hon står inför sitt livs svåraste val: Måste hon släppa sin stora kärlek Gustav? Dessutom känner hon sig iakttagen och obehaget växer. Vem vill henne illa, och varför? Hjärtesorgen gör att hon tappar fokus på den hotfulla närvaron - något som kan komma att kosta Nadja allt. Samtidigt kämpar Anna, Kim och Helena med sina egna utmaningar. Kommer deras vänskap att överleva alla prövningar? Vad är värt att strida för, och när blir priset för lyckan för högt?
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. När blåklinten blommar
  2. +
  3. Rosengömman

De som köpt den här boken har ofta också köpt Rosengömman av Amanda Hellberg (pocket).

Köp båda 2 för 304 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av När blåklinten blommar. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Härlig mix av spänning och romantik!
    Boktanten (Ängelholm), 15 oktober 2024

    Men alltså, varför har jag inte upptäckt denna serien tidigare, den är ju hur bra som helst!

    "När blåklinten blommar" är en härlig mix av kärlek, vänskap, hemligheter, mord och lite mörker, en relationsroman med extra allt. Boken är lättläst och välskriven med ett bra driv rakt igenom, mycket tack vare att varje kapitel har en egen "huvudkaraktär".

    Amanda Hellberg är oerhört skicklig på att gestalta sina karaktärer och deras liv. De fyra vännernas vardagliga händelser, bekym... Läs hela recensionen

  2. När blåklinten blommar
    Irene Forsbom, 31 maj 2024

    Amanda skriver så bra rekommenderar rosengömman att läsa först. Har också läst triologin om ulltuna mycket trevliga böcker att läsa vid jul eller närsomhelst och så fina omslag

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Amanda Hellberg