En föregångare till succén Familjen Bridgerton av Julia Quinn. De säger att du hittar kärleken när du minst anar det. Och att lika barn leka bäst. Men så är det inte för Billie Bridgerton. Exakt alla förväntar sig att hon ska gifta sig med någon av bröderna Rokesby. Familjerna står varandra nära och har bott grannar i decennier. Billie ser både Edward och Andrew som sina egna bröder, men den äldsta brodern George är både arrogant och irriterande, och dessutom ogillar han henne skarpt. Vilket inte gör någonting eftersom hon inte står ut med honom heller. Men skrattar bäst som skrattar sist. När Billie och George bokstavligen blir tvungna att umgås börjar en gnista tändas. Och snart inser de att den person de inte klarar av också visar sig vara den de inte klarar sig utan.
Visa hela texten
Passar bra ihop
+
De som köpt den här boken har ofta också köpt
Hemkomsten
av Kate Morton
(pocket).
Det finns 1 recension av På grund av Billie Bridgerton. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
Inte lika bra som "huvudböckerna " men en rolig och mysig historia att läsa.
Man förstår från början vem som ska få vem men inte på vilket sätt. Tyckte kanske att upplösningen var lite kort i slutet. Skulle vilja att det drogs ut på lite.