Vandrande själar (inbunden)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (4.8 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Antal sidor
188
Utgivningsdatum
2023-05-30
Förlag
Nirstedt/litteratur
Översättare
Peter Samuelsson
ISBN
9789189759008

Vandrande själar E-bok

(1 röst)  |   Läs 1 recension
E-bok,  Svenska, 2023-05-30

Styckköp

119

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
När de sista amerikanska soldaterna har lämnat Vietnam inleder syskonen Anh, Thanh och Minh en riskabel resa till Hong Kong. Deras föräldrar och yngre syskon ska snart komma efter, men tragedin slår till och de tre syskonen står med ens föräldralösa. Barnen hamnar i England, först i överfyllda flyktingläger och förläggningar och därefter i ett kokande London. Margaret Thatcher är premiärminister och vill hellre ta emot vita flyktingar från Rhodesia, staden slits sönder av sociala orättvisor och växande främlingshat. I sin kamp att finna en identitet får de tre allt svårare att hålla ihop.

Cecile Pin berättar omväxlande poetiskt och sakligt, dokumentärt och meditativt om en familj som krossas av krig och förlust men där hoppet om ett värdigt liv lever kvar i spillrorna.

Cecile Pin växte upp i Paris och New York. Som artonåring flyttade hon till London för att studera filosofi och senare arbeta på bokförlag. Vandrande själar, hennes första roman, är på väg ut i ett flertal länder.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Vandrande själar. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Sätter personer bakom statistiken!
    Fred, 6 augusti 2023

    Bra och realistiskt om invandring , att byta kultur, språk och framtid. Ofta en slump var i världen man som ofrivillig flykting hamnar!

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Cecile Pin

  • Wandering Souls

    Cecile Pin

    There are the goodbyes and then the fishing out of the bodies - everything in between is speculation.