Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
431
Utgivningsdatum
2024-03-26
Utmärkelser
Årets bok
Förlag
Romanus & Selling
Originaltitel
Sköna hem
Medarbetare
Ulmaja, Nina (form)
Dimensioner
223 x 145 x 31 mm
Vikt
626 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789189771321

Tigerkakshjärta

(6 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2024-03-26
239
  • Skickas från oss på tisdag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
"Det här är en perfekt roman, som i svindlande loopar genom tiden framkallar ett helt liv fyllt av kärlek, sorg, svåra beslut och skam. Karaktärerna är oförglömliga, den eleganta berättarstrukturen skapar driv, och språket är en jublande fröjd i varje mening." Helhetsbetyg: 5/5. BTJ, nr 6, 2024.

Året är 1935, vintern är iskall på Brynäs och den unga Benedikte har inte längre något val; skafferiet gapar tomt, vräkningsbeskedet ligger på bordet och hennes små pojkar håller på att tyna bort.

2023 minns Eder vad hans mor tvingades göra för att rädda honom själv och lillebror Tom. Han minns också miraklet: morfars stuga i Rengsjö, värmen och rotmos med smör.

Han minns hur allt föll samman igen, hur sanningen om det förflutna kom i kapp och ödelade. Och så minns han kärleken.

"Tigerkakshjärta" är en historisk roman om svek, kärlek och mod i en stuga vid foten av Hälsinglands blånande berg.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Tigerkakshjärta
  2. +
  3. Dit du går, följer jag

De som köpt den här boken har ofta också köpt Dit du går, följer jag av Lina Nordquist (pocket).

Köp båda 2 för 338 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Tigerkakshjärta. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Tigerkakshjärta
    Anita B, 19 april 2024

    En av de bästa böcker jag läst och jag har läst böcker i 63 år nu.
    Rekommenderar den till 100%. Så otroligt välskriven att varje ord får en mening. Den har byggts upp som en film inom mig och emellanåt gjort så ont och samtidigt gett så otroligt mycket.

  2. 5 av 5
    Bokdjungeln , 19 april 2024

    Det var ett tag sedan jag grät medan jag läste en bok. Men med denna kom tårarna. Språket gör den så levande. Berättelsen är hemsk och hopplös, men även kärleksfull och med framtidstro. Jag upplever att böcker som handlar om barn och försummelse tar sig under skinnet på mig och jag får svårt att släppa det. Precis vad som hände medan jag läste denna bok.
    Jag hade klarat mig utan kapitlen som handlar om Eder på 50-talet och 2023. Men jag kan förstå varför de delarna är med. De bidrar så kl... Läs hela recensionen

  3. En ny fantastisk roman av en favoritförfattare
    Bo Gunnar Karlsson, 8 april 2024

    Tillsammans med Linas två tidigare romaner hamnar Tigerkakshjärta på min absoluta topplista, med stor sannolikhet högst upp. En berättelse som berör och som sträckläses och som rekommenderas å det varmaste. Nu börjar väntan på den fjärde!

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Lina Nordquist