-
Riktigt spännande läsning!
Oj, här har vi en nervpirrande och samhällsaktuell spänningsroman.
"Långfredagen" är en välskriven och lättläst bladvändare där de korta och växelvisa kapitlen skapar bra fart framåt. Intrigen är snyggt uppbyggd och jag gillar att man får följa händelserna parallellt genom olika karaktärer. På tal om karaktärer, de är välgestaltade och intressanta om än lite komplexa.
Sofie Sarenbrant och Carina Bergfeldt verkar ha hittat något, stämningen är tät och pulserande och detta är ...
Läs hela recensionen
-
Kanon
Älskar spänningen i boken. Och att den följer upp så mycket ifrån födelsedagen. Att man får följa med del igen på allt
-
Spännande med högt tempo
Första boken fångade mig verkligen och såg verkligen fram emot denna uppföljare.
Den är noggrant genomtänkt och varje karaktär spelar en viktig roll i händelserna. Tempot är oerhört högt och det är svårt att slita sig. "Bara ett kapitel till"-faktumet är lika självklart som mjölk till gröten.
-
Långfredagen
Efter Födelsedagen så blev jag positivt överraskad, spänning och välskriven.
Men nu efter Långfredagen är jag helt fast. Vilken författarduo, jag är imponerad! Bra story och spänningen som håller i sig hela boken igenom. Den här är vass! Jag väntar otåligt på nästa bok!