Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
32
Utgivningsdatum
2024-09-18
Förlag
Vulkan
Dimensioner
10 x 220 x 180 mm
Vikt
525 g
SAB
Hcf(yf)
ISBN
9789189888500

Grön av Boel Werner

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2024-09-18
114
  • Skickas från oss inom 3-6 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
I den här bilderboken får du träffa en liten figur som har: En frack som är blå, en hatt som är röd och en vän som är grön.

Oftast är det lätt att vara vän med Grön, men ibland blir det svårt.

Boel Werner, utbildad illustratör från Konstfack, ligger bakom en stor mängd böcker, både för barn och vuxna. Bland hennes tidigare böcker för de yngre finns bland andra "Hej då mössan!", "Kraken" och "Holgers honung".

I "Grön" berättar hon med rim, rytm och humor om att ha en kompis som andra kan ha lite svårt att acceptera.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Grön av Boel Werner
  2. +
  3. Hur ska bebisen komma ut?

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hur ska bebisen komma ut? av Carin Johansson (inbunden).

Köp båda 2 för 258 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Grön av Boel Werner. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Kul för små barn
    nils, 19 mars 2025

    Köpte denna åt mina kusinbarn, då jag tyckte den hade en kul berättelse med bra rim. Nu vill de höra den varje kväll sa kusinen! Rekommenderas

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Boel Werner