Estonian salaisuudet (e-bok)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (0.0 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Finska
Utgivningsdatum
2021-09-28
Förlag
Minerva kustannus
ISBN
9789523753730

Estonian salaisuudet E-bok

E-bok,  Finska, 2021-09-28
169
Läs i Bokus Reader för iOS och Android
Finns även som
  • Ladda ned och lyssna i Bokus Reader.
    179
Visa alla 1 format & utgåvor
Tiedämmekö edelleenkään, mitä Estonialla todella tapahtui ja miksi?

Matkustaja-autolautta M/S Estonian uppoaminen 28.syyskuuta 1994 oli järkyttävä uutinen koko maailmassa. Tapahtumasta on jatkuvasti kertynyt uutta ja ristiriitaista todistusaineistoa.

J. K. Tamminen kuvaa koskettavasti onnettomuusyön tapahtumat, mutta ei tyydy kertaamaan jo aiemmin luettua. Vaikka Estonian upppoamisen mahdolliset syyt voidaan tyhjentävästi kirjata, jää avoimiksi monta kysymystä, joihin ei edelleenkään ole saatu vastausta. Miksi kaikkea hylyn tutkimuksissa taltioitua ei ole saatettu julkisuuteen? Miksi onnettomuuteen liittyviä asiakirjoja on useissa maissa julistettu vuosikausiksi salaisiksi? Miksi pintaan jo nostettu Estonian keulavisiirin tappi heitettiin takaisin mereen? Miksi aukko laivan kyljessä löydettiin vasta yli 20 vuotta laivan uppoamisen jälkeen, vaikka jotkut alukselta pelastuneet kertoivat siitä jo aiemmin? Miten nimilistoilta katosi sinne jo kertaalleen merkittyjen nimiä? On huhuttu sotatarvikkeiden kuljetuksista, kokaiinilasteista, Venäjän mafiasta, kadonneista kapteeneista ja jopa murhista.

Tamminen on haastatellut kymmenien vuosien aikana lukuisia henkilöitä ja perehtynyt aiheeseen liittyvään aineistoon aivan tuoretta virolaista viranomaisraporttia myöten. Lopputuloksena syntynyttä kirjaa ei malta laskea käsistään.

J. K. Tamminen on Virossa asuva kirjailija, lakimies ja teologi. Tamminen on julkaissut rikosromaanitrilogian sekä lukuisia tietokirjoja erilaisesta rikollisuudesta.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av J K Tamminen