Betyg & recensioner av Bibi
Antal betyg: 8
Antal recensioner: 8
Ett liv på vår planet
Klart språk
Upplägget är pedagogiskt och på en nivå så man hänger med. Åskådligt beskrivet med många
praktiska upplevelser som han upplevt plus faktainformationen.
Landet utanför : Sverige och kriget 1940-1942
Fängslande
Trodde aldrig jag skulle bli så engagerad av en historisk text. Det blir nästan som en deckare ibland..
Att det var så rörigt stundtals i Sverige och svåra beslut. En mängd fakta kom till min kännedom som jag inte hade en aning om trots att jag är historieintresserad och född på tidigt 40-tal. Boken beskriver situationen för
hög som låg om jag uttrycker det så. Helt fascinerande!
Landet utanför : Sverige och kriget 1939-1940
Lärorik och spännande
Lättläst och intressant hur Sverige handlade. Mycket jag inte kände till. Många personligheter dyker
upp från 30-talet och framåt. Det är jordnära som han skriver.
Kassa personalen rekommenderar : våra roligaste särs...
Skrattbok
Det är fyndiga exempel som får en att le och skratta högt ibland. Man förundras över att folk kan formulera sig så! Och inom så olika områden av samhällslivet. En bok att ta till när man behöver uppmuntran en gråmulen dag.
Frågor jag fått om Förintelsen
Lättläst
Boken är tydlig och klar. Intressant för hon beskriver en del av Europa som man kanske inte känner till så mycket, dvs hennes uppväxtmiljö om än bedrövlig utifrån vad som händer.
Jag blir matt även om jag läst en hel del om den här perioden i Europas historia. Och hur mycket hon än
förklarar och jag tidigare fått "analyser" kommer jag aldrig att fatta hur detta kunde hända.
Viktigt med hennes påpekande att alltid vara vaksam mot liknande tendenser. Hédi har givetvis, utifrån
sin ålder inte minst, bearbetar sina upplevelser. Men ibland kan jag tycka att det blir "väl sakligt".
Denna vackra, levande och starka kvinna Hédi Fried kan man inte annat än beundra.
Vi får aldrig glömma.