Januaris två ansikten

Januaris två ansikten

Provläs den här och tusentals andra böcker i Bokus Play - det smarta abonnemanget för e-böcker:
  1. Från endast 79 kr per månad
  2. Ingen bindningstid - avsluta när du vill
  3. Rabatter och förmåner hos Bokus och Akademibokhandeln
»Den största kriminalförfattaren av alla.« The Times

»Patricia Highsmiths romaner är ojämförligt olycksbådande.« The New Yorker

Två män möts på Atens vindlande bakgator. Chester MacFarlane är en bedragare med otaliga falska identiteter, men han har hamnat i trubbel och är på rymmen med sin fru Colette. Rydal Keener är en ung lösdrivare på jakt efter äventyr - och han finner det en kväll när rättvisan nästan hinner ikapp Chester och Colette, och deras öden flätas samman.

Patricia Highsmith drar i detta mästerverk med läsaren på en katt-och-råtta-lek över den europeiska kontinenten. Bokens titel anspelar på Janus två ansikten - den romerska gud som gett namn åt januari månad och som illavarslande återspeglas i romangestalterna, som inte bara flyr från rättvisan utan möjligen också från sig själva.

I översättning av Anne-Marie Edéus och med ett nyskrivet förord av författaren Åsa Larsson.

PATRICIA HIGHSMITH [1921-1995] var en amerikansk romanförfattare och novellist, vars verk bidragit till att forma den psykologiska spänningsgenren. Mest känd är hon för de fem romanerna om Tom Ripley. I likhet med många av hennes böcker har Januaris två ansikten filmatiserats: Viggo Mortensen och Kirsten Dunst spelade huvudrollerna i Hossein Aminis film från 2014.