Mörk flod

Mörk flod

Uppläst av Lars Weyler

5 stjärnor av 5 möjliga

Mörk flod Mörk flod Mörk flod Mörk flod Mörk flod
(14)
Lyssna på den här och tusentals andra böcker i Bokus Play - det smarta abonnemanget för ljudböcker:
  1. Från endast 79 kr per månad
  2. Ingen bindningstid - avsluta när du vill
  3. Rabatter och förmåner hos Bokus och Akademibokhandeln
Med sina böcker om Bennie Griessel har Deon Meyer etablerat sig som en av deckarvärldens mest pålitliga samhällsskildrare. I Sverige har han två gånger fått pris för bästa översatta kriminalroman, senast för Villebråd (2020).

Nya romanen Mörk flod är precis som de tidigare en tempofylld och stark kriminalroman med fokus på korruptionen och orättvisorna i det moderna Sydafrika.

Bennie kämpar för att hålla ihop sitt äktenskap och för att hålla sig nykter. Samtidigt får han och kollegan ett uppdrag i Stellenbosch, där en student försvunnit. Det visar sig finnas kopplingar till den lokala storföretagaren som inte har rent mjöl i påsen.

Deon Meyer, född 1958, är författare baserad i Sydafrika. Mörk flod är hans tolfte bok på Weyler förlag.

Samtidigt med denna utgivning lanseras flera av hans tidigare böcker om Bennie Griessel som ljudbok: Ikaros, Devils Peak och den förra romanen Villebråd.